Tradicionalni slovenski zajtrk
Pomoč je namenjena vsem vrtcem, osnovnim šolam ter zavodom za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, ki izvajajo javno veljavne vzgojno-izobraževalne programe in sodelujejo pri izvedbi Tradicionalnega slovenskega zajtrka.
Letošnji slogan se glasi »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«.
Dan izvedbe projekta v letu 2024
Tradicionalni slovenski zajtrk je osredni dogodek Dneva slovenske hrane, ki ga obeležujemo tretji teden v mesecu novembru. Letos bo ta dan v petek, 15. novembra 2024.
Namen ukrepa
Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk naj bi nas spomnil, da je hrana, ki so jo pridelali in pripravili ljudje na naših kmetijah, v kmetijskih in živilskih podjetjih in zadrugah, bolj sveža in okusnejša. Otroke, mladino in širšo javnost seznanjamo o pomenu zajtrka, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil, ki so pridelana oz. predelana v Sloveniji. Želimo poudariti pomen kmetijstva in čebelarstva za predelavo hrane, ter njenem vplivu na okolje. Pomembno je tudi splošno ozaveščanje mladine o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.
Živila za zajtrk
Tradicionalen slovenski zajtrk je sestavljen iz mleka, masla, kruha, medu in jabolk ali drugega svežega ali suhega sadja brez dodanega sladkorja (v nadaljnjem besedilu: sadje). Kruh mora biti proizveden v Republiki Sloveniji, vsa druga živila pa morajo biti pridelana in predelana v Republiki Sloveniji.
Višina sredstev za izplačilo podpore
Upravičencu se izplača pavšalno nadomestilo v višini 0,76 eura na osebo (otroka oziroma učenca ter dijaka). Za določitev višine sredstev za povračilo stroškov se upošteva število otrok in učencev, vpisanih v centralno evidenco udeležencev vzgoje in izobraževanja na dan 30. septembra 2024.
Višina sredstev za povračilo stroškov za nakup živil, do katere je upravičen posamezni vzgojno-izobraževalni zavod se določi kot zmnožek pavšalnega nadomestila 0,76 eura in števila vpisanih otrok oziroma učencev iz prejšnjega odstavka.
Pavšalno nadomestilo je namenjeno izključno za nakup živil za zajtrk, ki je pripravljen na Dan slovenske hrane. Sestavljen mora biti iz vseh naštetih proizvodov (mleko, maslo, kruh, med in jabolko ali drugo sveže ali suho sadje brez dodanega sladkorja) - ŽIVILA, KI SESTAVLJAJO ZAJTRK in ne sme nadomeščati malice.
Upravičenci
Upravičenci za povračilo sredstev izplačila podpore so vrtci, osnovne šole ter zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, ki izvajajo javno veljavne vzgojno-izobraževalne programe in na petek v tednu slovenske hrane izvedejo zajtrk z vsemi živili.
Postopek vnosa in oddaje ter rok za vložitev zahtevka
Zahtevek za povračilo sredstev za izplačilo podpore odgovorna oseba upravičenca ali njen pooblaščenec za elektronsko vložitev izpolni elektronsko in ga vloži v elektronski obliki, podpisano s kvalificiranim elektronskim podpisom.
Vstop v spletno aplikacijo je mogoč preko povezave na naslovu: http://e-kmetija.gov.si
Vnos in oddaja zahtevka je možna izključno elektronsko v spletni aplikaciji Tržni ukrepi (SKT), podpisana s kvalificiranim elektronskim podpisom. Rok za vložitev vlog začne teči 4. decembra in se izteče 20. decembra 2024.
Če vnos in oddajo zahtevka v aplikaciji izvede druga oseba, le-ta potrebuje pooblastilo zakonitega zastopnika digitalnega potrdila. Izpolni se obrazec - Pooblastilo.
Vsebina e-zahtevka za povračilo sredstev za izplačilo podpore
Zahtevek za povračilo stroškov se nahaja v aplikaciji v elektronski obliki. Sestavljen je iz prijavnega obrazca z izjavami. V aplikacijo je potrebno vnesti še podatke o razdeljenih količinah mleka, masla, kruha, medu in jabolk ali drugega svežega/suhega sadja ter fotografija izvedbe zajtrka ali povezava do spletnega mesta, če je upravičenec posnetke zajtrka objavil na svoji spletni strani. Fotografija mora biti posneta v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (Uradni list RS, št. 163/22). Dokazila o slovenskem poreklu živil in knjigovodske listine (računi in dobavnice) se vlogi ne prilagajo, ampak jih vlagatelj hrani v svojem arhivu ter jih na poziv predložijo.
V prijavnem obrazcu, ki se nahaja v aplikaciji, upravičenec oziroma vlagatelj izpolni (v polju »Dodatni podatki« vpiše svoje podatke): naziv kontaktne osebe, telefonska številka, ter e-poštni naslov) odgovorne osebe.
Upravičenec s podpisom soglaša, da Agencija preveri podatke iz navedenih izjav. Podatke, ki jih ne more preveriti iz uradnih evidenc, bo na zahtevo Agencije, upravičenec predložil sam.
Administrativna kontrola
Pred izdajo odločb in izplačilom sredstev za izplačilo podpore, Agencija izvede administrativne kontrole. Pozove dva odstotka upravičencev od vseh upravičencev, ki so vložili zahtevek za izplačilo sredstev, k predložitvi računov, dobavnic, izjav, certifikatov ali knjigovodskih listin s katerimi izkazujejo poreklo živil. V primeru podarjenih živil se predložijo izjave darovalcev o vrsti in količini zadevnih živil.
Izdaja odločb in izvedba izplačila
Agencija odloči o višini sredstev nadomestila za povračilo stroškov in najpozneje do 21. februarja 2025 izda odločbo. Po izdaji odločbe izvede izplačilo sredstev za izplačilo podpore.
Pomembno obvestilo
Za e-vnos je potrebno pooblastilo Agencije za dostop in uporabo njene spletne aplikacije "Tržni ukrepi".
Obrazci in navodila
-
- TSZ navodila za elektronski vnos vloge 2024 (pdf, 1.4 MB)