Skoči do osrednje vsebine

O direktoratu

Na direktoratu razvijamo in uveljavljamo vladno politiko na področju znanosti, raziskav in inovacij. Opravljamo izvršilne naloge v zvezi z izvajanjem Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji 2030 ter akcijskih načrtov, pripravljamo strokovne podlage ter predloge zakonodajnih rešitev na področju znanosti, raziskav in inovacij, pri čemer nam kot izvršilna agencija pomaga tudi Javna agencija RS za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS). Prav tako izvajamo aktivnosti za krepitev prenosa raziskovalnih rezultatov v gospodarstvo, razvijamo podporne inštrumente za vključevanje v mednarodni prostor, krepimo sinergije med različnimi viri financiranja ter na sistemski ravni ter izvedbeno podpiramo izgradnjo ter nadgradnjo ključne raziskovalne infrastrukture. Naloge direktorata so med drugim vzpostaviti sodoben raziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočal višjo kakovost življenja za vse, z učinkovitim reševanjem družbenih izzivov, dvigom dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotavljanjem več in kakovostnejših delovnih mest.

Sektorji direktorata

Teme

  • Znanost

    Javni raziskovalni zavodi, mesec znanosti, državne nagrade in priznanja na področju znanosti, enake možnosti na področju znanosti, javno-javna partnerstva na področju raziskav in inovacij.

  • Inovacije

    Inovacije in inovacijska kultura so ključni dejavnik uspešnosti visokotehnološke družbe in gospodarstva. Razvoj novih tehnologij, skrajševanje življenjskega cikla izdelkov in naraščajoča globalna konkurenca povečujejo pomen inovacij, ne le za prihodnjo rast podjetij, temveč tudi za dvig konkurenčnosti podjetij in njihovo uspešno rast na dolgi rok.

  • Tehnološki razvoj

    Tehnološki razvoj je uporaba znanstvenih spoznanj v praktične namene, zlasti v industriji. Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva.

  • Enake možnosti na področju znanosti

    V državah članicah Evropske Unije (EU) in Sloveniji že leta potekajo resna prizadevanja, da na vseh področjih dela in življenja odpravimo kakršnokoli diskriminacijo. Na področju znanosti si prizadevamo predvsem k odpravi neuravnotežene zastopanosti žensk na višjih stopnjah znanstvene kariere, kot tudi njihovemu (pre)majhnemu vplivu, ki ga imajo na odločanje v znanosti.

  • Javni raziskovalni zavodi

    Javni raziskovalni zavod je zavod, ki ga za namen neodvisnega izvajanja znanstvenoraziskovalne dejavnosti ustanovi Republika Slovenija na predlog ministrstva, pristojnega za znanost, ali Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) na podlagi veljavnega zakona, ki ureja SAZU. Zavod je ustanovljen za izvajanje javne službe po tem zakonu in je v aktu o ustanovitvi opredeljen kot javni raziskovalni zavod. V Sloveniji je aktivnih 19 javnih raziskovalnih zavodov.

  • Državne nagrade in priznanja na področju znanosti

    Zoisove in Puhove nagrade in priznanja ter priznanje ambasadorka oziroma ambasador znanosti Republike Slovenije so najvišja in najbolj prestižna priznanja v Republiki Sloveniji za izjemne dosežke na področju znanstvenoraziskovalnega dela in tehnologij, razvojne dejavnosti ter inovacij. Te nagrade se podeljujejo vrhunskim raziskovalkam in raziskovalcem, inovatorkam in inovatorjem ter strokovnjakinjam in strokovnjakom, ki s svojimi dosežki pomembno prispevajo k razvoju znanosti, tehnologij in inovacij v Sloveniji. Priznanje ambasadorka oziroma ambasador znanosti Republike Slovenije pa je priznanje za pomembne dosežke pri promociji in razvoju slovenske znanstvene in razvojne dejavnosti v tujini.

Projekti in programi

  • Obzorje Evropa

    V teku

    Obzorje Evropa (Horizon Europe) je nov okvirni program Evropske unije za raziskave in inovacije in bo aktiven v obdobju med leti 2021 do konca leta 2027. Proces strateškega načrtovanja programa Obzorje Evropa se osredotoča predvsem na globalne izzive in steber evropske industrijske konkurenčnosti podjetij. Obsega tudi del programa za širitev udeležbe udeležbo in krepitev evropskega raziskovalnega prostora. Skupna vrednost finančnih sredstev, ki bodo namenjena novim aktivnostim bo največja dosedaj, presegala bo 95,5 milijard EUR.

  • Analize, študije in druga strokovna gradiva, ki so rezultat financiranja raziskovalnih projektov v okviru javnih razpisov Ciljnega raziskovalnega programa (CRP) Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

  • Platforma znanja je pobuda Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, s katero želimo vzpostaviti trajnejši okvir za redno informiranje deležnikov o aktualnih evropskih pobudah, kot tudi za sodelovanje, sooblikovanje in izmenjavo mnenj na področjih visokega šolstva, raziskav in inovacij.

Dogodki

Kdaj do

Mesec znanosti 2024 - program

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije tudi letos pripravlja niz dogodkov, združenih v Mesec znanosti. Podrobnejše informacije o posameznih dogodkih bomo sprotno posodabljali.

Kdaj do
Kje »Jožef Stefan«, E-predavalnica v 1. nadstropju, Teslova ulica 30, Ljubljana

Delavnica MladiUpi

Tradicionalna delavnica Instituta »Jožef Stefan« MladiUpi 2024 predstavlja podjetniško izobraževanje za mlade raziskovalce in ostale zainteresirane na kateri, skupaj z gostujočimi predavatelji predstavijo možnosti prenosa znanja v gospodarstvo.

Kdaj do
Kje Goriška knjižnica Franceta Bevka

Od rokopisa do tipkovnice

Na delavnici digitalizacije starih pisem se bo mogoče preizkusiti v vlogi raziskovalcev in raziskovalk preteklosti.

Kdaj do
Kje Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Dvorana A

70 let CERN-a: Povezovanje znanosti in gospodarstva na GZS

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), v sodelovanju z Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije in Institutom "Jožef Stefan", organizira dogodek, namenjen povezovanju slovenske znanstvene in poslovne skupnosti s CERN-om ter krepitvi sodelovanja na področju velikih znanstvenih infrastruktur.

Kdaj do
Kje Narodni muzej Slovenije, Muzejska ploščad Metelkova
(konferenčna dvorana, 1. nadstropje).

Priložnosti programa WIDERA: Nacionalni informativni dan

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Inštitut za narodnostna vprašanja vabita na nacionalni informativni dan, namenjen predstavitvi delovnega programa WIDERA. Na dogodku boste spoznali aktualne priložnosti, ki jih ponuja program, ter izkušnje uspešnih prijaviteljev in izvajalcev projektov.

Kdaj do
Kje Velika dvorana MVZI, Masarykova 16, Ljubljana

Komuniciranje znanosti v Sloveniji – predstavitev pregleda področja in okrogla miza

Dokument Pregled področja MVZI: Komuniciranje znanosti v Sloveniji analizira stanje komuniciranja znanosti in služi kot izhodišče za razpravo. Na dogodku bo predstavljen, osrednji del pa bo namenjen okrogli mizi, kjer bodo deležniki razpravljali o izzivih, potrebah in interesu za sistemsko podporo razvoju komuniciranja znanosti v Sloveniji.

Kdaj do
Kje Center Rog, Ljubljana

Ali je doktorjev znanosti res preveč? Pomen doktorata in vloga znanosti v družbi

Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost (MVZI) in inovacije, Društvo Mlada akademija in Slovensko akademsko tehniško-naravoslovno združenje (SATENA) v sredo, 27. novembra 2024, ob 16. uri v Centru Rog organizirajo dogodek, ki bo odprl razpravo o pomenu doktorata znanosti in njegovi vlogi v širši družbi. Dogodek je del projekta Mesec znanosti.

Kdaj do
Kje Four Points by Sheraton Ljubljana (Mons), Pot za Brdom 4, 1000 Ljubljana

Konferenca v podporo izvajanju ERA ukrepa 2 - avtorsko pravo

Konferenca je organizirana kot prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ciljev ERA Policy Agenda Action 2: Propose an EU copyright and data legislative and regulatory framework, v sodelovanju s programom Knowledge Rights 21. Dogodek bo združil domače in mednarodne strokovnjake, ki bodo razpravljali o izzivih in priložnostih za odprto znanost na področju avtorsko-pravne zakonodaje.

Strategije, predpisi in drugi pomembni dokumenti s področja znanosti

Informacije za prejemnike stabilnega financiranja

Informacija glede priprave vloge za dodatno povečanje sredstev za ISF-O v skladu s šestim odstavkom 25. člena Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (Uradni list RS, št. 186/21 in 40/23).