Direktorat za znanost in inovacije
O direktoratu
Na direktoratu razvijamo in uveljavljamo vladno politiko na področju znanosti, raziskav in inovacij. Opravljamo izvršilne naloge v zvezi z izvajanjem Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji 2030 ter akcijskih načrtov, pripravljamo strokovne podlage ter predloge zakonodajnih rešitev na področju znanosti, raziskav in inovacij, pri čemer nam kot izvršilna agencija pomaga tudi Javna agencija RS za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS). Prav tako izvajamo aktivnosti za krepitev prenosa raziskovalnih rezultatov v gospodarstvo, razvijamo podporne inštrumente za vključevanje v mednarodni prostor, krepimo sinergije med različnimi viri financiranja ter na sistemski ravni ter izvedbeno podpiramo izgradnjo ter nadgradnjo ključne raziskovalne infrastrukture. Naloge direktorata so med drugim vzpostaviti sodoben raziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočal višjo kakovost življenja za vse, z učinkovitim reševanjem družbenih izzivov, dvigom dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotavljanjem več in kakovostnejših delovnih mest.
Sektorji direktorata
-
Sektor za znanost
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Direktorat za znanost in inovacijeMasarykova cesta 16
1000 Ljubljana -
Sektor za inovacije
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Direktorat za znanost in inovacijeMasarykova cesta 16
1000 Ljubljana -
Sektor za raziskovalno-razvojne programe
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Direktorat za znanost in inovacijeMasarykova cesta 16
1000 Ljubljana
Teme
-
Znanost
Javni raziskovalni zavodi, mesec znanosti, državne nagrade in priznanja na področju znanosti, enake možnosti na področju znanosti, javno-javna partnerstva na področju raziskav in inovacij.
-
Inovacije
Inovacije in inovacijska kultura so ključni dejavnik uspešnosti visokotehnološke družbe in gospodarstva. Razvoj novih tehnologij, skrajševanje življenjskega cikla izdelkov in naraščajoča globalna konkurenca povečujejo pomen inovacij, ne le za prihodnjo rast podjetij, temveč tudi za dvig konkurenčnosti podjetij in njihovo uspešno rast na dolgi rok.
-
Tehnološki razvoj
Tehnološki razvoj je uporaba znanstvenih spoznanj v praktične namene, zlasti v industriji. Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva.
-
Enake možnosti na področju znanosti
V državah članicah Evropske Unije (EU) in Sloveniji že leta potekajo resna prizadevanja, da na vseh področjih dela in življenja odpravimo kakršnokoli diskriminacijo. Na področju znanosti si prizadevamo predvsem k odpravi neuravnotežene zastopanosti žensk na višjih stopnjah znanstvene kariere, kot tudi njihovemu (pre)majhnemu vplivu, ki ga imajo na odločanje v znanosti.
-
Javni raziskovalni zavodi
Javni raziskovalni zavod je zavod, ki ga za namen neodvisnega izvajanja znanstvenoraziskovalne dejavnosti ustanovi Republika Slovenija na predlog ministrstva, pristojnega za znanost, ali Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) na podlagi veljavnega zakona, ki ureja SAZU. Zavod je ustanovljen za izvajanje javne službe po tem zakonu in je v aktu o ustanovitvi opredeljen kot javni raziskovalni zavod. V Sloveniji je aktivnih 19 javnih raziskovalnih zavodov.
-
Državne nagrade in priznanja na področju znanosti
Zoisove in Puhove nagrade in priznanja ter priznanje ambasadorka oziroma ambasador znanosti Republike Slovenije so najvišja in najbolj prestižna priznanja v Republiki Sloveniji za izjemne dosežke na področju znanstvenoraziskovalnega dela in tehnologij, razvojne dejavnosti ter inovacij. Te nagrade se podeljujejo vrhunskim raziskovalkam in raziskovalcem, inovatorkam in inovatorjem ter strokovnjakinjam in strokovnjakom, ki s svojimi dosežki pomembno prispevajo k razvoju znanosti, tehnologij in inovacij v Sloveniji. Priznanje ambasadorka oziroma ambasador znanosti Republike Slovenije pa je priznanje za pomembne dosežke pri promociji in razvoju slovenske znanstvene in razvojne dejavnosti v tujini.
Novice in obvestila
-
Danes
Obeležitev 10-letnice konzorcija CERIC-ERIC v Bruslju
-
Rezultati tretjega javnega transnacionalnega razpisa Biodiversa+
-
Svetovni dan znanosti za mir in razvoj bo osredotočen na mlade
-
Stališče Republike Slovenije do 10. okvirnega programa Evropske unije za raziskave in inovacije
-
Razglasitev dobitnic in dobitnikov državnih nagrad in priznanj na področju znanosti 2024
-
Poziv za nove članice ali člane upravnega odbora Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo
-
Udeležba na 17. mednarodni konferenci o prenosu tehnologij (ITTC)
-
Koraki na poti Slovenije k polnopravnemu članstvu v CERN-u
-
Raziskovalci IJS prejeli prestižno nagrado SOFT za inovativne materiale v fuzijskih reaktorjih
-
Pozitivno poročilo strokovne skupine CERN-a za naše polnopravno članstvo
Projekti in programi
-
Obzorje Evropa
V tekuObzorje Evropa (Horizon Europe) je nov okvirni program Evropske unije za raziskave in inovacije in bo aktiven v obdobju med leti 2021 do konca leta 2027. Proces strateškega načrtovanja programa Obzorje Evropa se osredotoča predvsem na globalne izzive in steber evropske industrijske konkurenčnosti podjetij. Obsega tudi del programa za širitev udeležbe udeležbo in krepitev evropskega raziskovalnega prostora. Skupna vrednost finančnih sredstev, ki bodo namenjena novim aktivnostim bo največja dosedaj, presegala bo 95,5 milijard EUR.
-
Analize, študije in druga strokovna gradiva, ki so rezultat financiranja raziskovalnih projektov v okviru javnih razpisov Ciljnega raziskovalnega programa (CRP) Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).
-
Platforma znanja je pobuda Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, s katero želimo vzpostaviti trajnejši okvir za redno informiranje deležnikov o aktualnih evropskih pobudah, kot tudi za sodelovanje, sooblikovanje in izmenjavo mnenj na področjih visokega šolstva, raziskav in inovacij.
Dogodki
Mesec znanosti 2024 - program
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije tudi letos pripravlja niz dogodkov, združenih v Mesec znanosti. Podrobnejše informacije o posameznih dogodkih bomo sprotno posodabljali.
Delavnica MladiUpi
Tradicionalna delavnica Instituta »Jožef Stefan« MladiUpi 2024 predstavlja podjetniško izobraževanje za mlade raziskovalce in ostale zainteresirane na kateri, skupaj z gostujočimi predavatelji predstavijo možnosti prenosa znanja v gospodarstvo.
Animation Hub 2024 – Delavnica stop-motion animacije z Jonatanom Schwenkom v okviru Meseca znanosti
V okviru Meseca znanosti 2024 bo med 25. in 29. novembrom potekala delavnica stop-motion animacije, ki jo bo vodil priznani nemški režiser in animator Jonatan Schwenk. Delavnica bo potekala v Novi Gorici in udeležencem ponuja edinstveno priložnost, da se poglobijo v umetnost ustvarjanja čustev s svetlobo in teksturo.
Od rokopisa do tipkovnice
Na delavnici digitalizacije starih pisem se bo mogoče preizkusiti v vlogi raziskovalcev in raziskovalk preteklosti.
70 let CERN-a: Povezovanje znanosti in gospodarstva na GZS
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), v sodelovanju z Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije in Institutom "Jožef Stefan", organizira dogodek, namenjen povezovanju slovenske znanstvene in poslovne skupnosti s CERN-om ter krepitvi sodelovanja na področju velikih znanstvenih infrastruktur.
(konferenčna dvorana, 1. nadstropje).
Priložnosti programa WIDERA: Nacionalni informativni dan
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Inštitut za narodnostna vprašanja vabita na nacionalni informativni dan, namenjen predstavitvi delovnega programa WIDERA. Na dogodku boste spoznali aktualne priložnosti, ki jih ponuja program, ter izkušnje uspešnih prijaviteljev in izvajalcev projektov.
Komuniciranje znanosti v Sloveniji – predstavitev pregleda področja in okrogla miza
Dokument Pregled področja MVZI: Komuniciranje znanosti v Sloveniji analizira stanje komuniciranja znanosti in služi kot izhodišče za razpravo. Na dogodku bo predstavljen, osrednji del pa bo namenjen okrogli mizi, kjer bodo deležniki razpravljali o izzivih, potrebah in interesu za sistemsko podporo razvoju komuniciranja znanosti v Sloveniji.
Ali je doktorjev znanosti res preveč? Pomen doktorata in vloga znanosti v družbi
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost (MVZI) in inovacije, Društvo Mlada akademija in Slovensko akademsko tehniško-naravoslovno združenje (SATENA) v sredo, 27. novembra 2024, ob 16. uri v Centru Rog organizirajo dogodek, ki bo odprl razpravo o pomenu doktorata znanosti in njegovi vlogi v širši družbi. Dogodek je del projekta Mesec znanosti.
Slovesna podelitev Zoisovih nagrad in priznanj, Puhovih nagrad in priznanja Ambasadorka znanosti
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije vabi na osrednji dogodek, namenjen priznavanju vrhunskih znanstvenih dosežkov – slovesno podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanosti. Ta prestižni dogodek je vključen v program Meseca znanosti.
Konferenca v podporo izvajanju ERA ukrepa 2 - avtorsko pravo
Konferenca je organizirana kot prispevek Vlade Republike Slovenije k uresničevanju ciljev ERA Policy Agenda Action 2: Propose an EU copyright and data legislative and regulatory framework, v sodelovanju s programom Knowledge Rights 21. Dogodek bo združil domače in mednarodne strokovnjake, ki bodo razpravljali o izzivih in priložnostih za odprto znanost na področju avtorsko-pravne zakonodaje.
Strategije, predpisi in drugi pomembni dokumenti s področja znanosti
-
Strategije, predpisi in drugi pomembni dokumenti s področja znanosti od leta 2020
Slovenija ob upoštevanju družbene odgovornosti priznava trajno privrženost znanosti in razvoju ter ugotavlja njuno pomembno vlogo pri družbenemu napredku in ustvarjanju blaginje za svoje državljane. Zadani cilj je vzpostaviti sodoben raziskovalni in inovacijski sistem, ki bo omogočal višjo kakovost življenja za vse, s kritično refleksije družbe, učinkovitim reševanjem družbenih izzivov in dvigom dodane vrednosti na zaposlenega ter zagotavljanjem več in kakovostnejših delovnih mest. Za namen doseganja zadanih ciljev smo oblikovali naslednje ključne strateške dokumente:Strategije in programi- Poročilo izvajanja aktivnosti, kazalnikov, mejnikov pri spremljanju uresničevanja Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 (ReZrIS30) - Poročilo za leti 2022 in 2023 (pdf, 654 KB)
- Načrt aktivnosti, kazalnikov in mejnikov za spremljanje uresničevanja Resolucije o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 - ReZrIS30 (pdf, 377 KB)
- Resolucija o znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 (pdf, 1.4 MB)
- Resolution on the Slovenian Scientific Research and Innovation Strategy 2030 (pdf, 1.4 MB)
- Načrt razvoja raziskovalne infrastrukture 2030 (pdf, 2.7 MB)
- Research Infrastructure Roadmap 2030 (pdf, 2.8 MB)
- Načrt za enakost spolov MIZŠ (pdf, 216 KB)
- Program sodelovalnih raziskovalno-razvojnih projektov in drugih projektov, ki so predmet državnih pomoči ministrstva 2022-2030 (pdf, 364 KB)
- Sklep o določitvi seznama instrumentov okvirnega programa EU za raziskave, razvoj in inovacije, instrumentov, ki so rezultat ukrepov okvirnega programa EU, ter instrumente centrov odličnosti 2022 (pdf, 898 KB)
- Akcijski načrt za odprto znanost za izvedbo Ukrepa 6.2 v okviru ReZrIS30 (docx, 99 KB)
- 2023 Action Plan Open Science Slovenia (pdf, 337 KB)
- Strategija in akcijski načrt za ozelenitev javne izobraževalne in raziskovalne infrastrukture v Sloveniji do leta 2030 (pdf, 2.4 MB)
- Strategija internacionalizacije visokega šolstva in znanosti v Republiki Sloveniji do leta 2030 (docx, 111 KB)
- Scientific Research and Innovation Activities Act (doc, 1.5 MB)
-
Strategije in programi do leta 2020
Strategije in programi- Akcijski načrt izvedbe nacionalne strategije odprtega dostopa do znanstvenih objav in raziskovalnih podatkov v Sloveniji 2015 2020 (pdf, 1 MB)
- Nacionalna strategija odprtega dostopa (pdf, 203 KB)
- Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2011 do 2020 revizija 2016 (pdf, 926 KB)
- National strategy of open access to scientific publications and research data in Slovenia 2015 2020 (pdf, 198 KB)
- Poročilo o uresničevanju Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Republike Slovenije za obdobje 2015 do 2017 (pdf, 3.8 MB)
- Poročilo o uresničevanju Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011 2020 do leta 2020 (pdf, 3.5 MB)
- Program za spodbujanje raziskav in razvoja Ministrstva za izobrazevanje znanost in sport na podrocju znanosti 2016 2020 (pdf, 354 KB)
- Research Infrastructure Roadmap 2011 2020 (pdf, 841 KB)
- Resolucija o razvojni in inovacijski strategiji Slovenije 2011 do 2020 (pdf, 495 KB)
- Resolution on Research and Innovation Strategy of Slovenia 2011 2020 (pdf, 420 KB)
- Slovenian strategy for strengthening the European Research Area 2016 2020 ERA Roadmap (pdf, 343 KB)
- Slovenska strategija krepitve Evropskega raziskovalnega prostora 2016 do 2020 (pdf, 354 KB)
Informacije za prejemnike stabilnega financiranja
Informacija glede priprave vloge za dodatno povečanje sredstev za ISF-O v skladu s šestim odstavkom 25. člena Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (Uradni list RS, št. 186/21 in 40/23).