Skoči do osrednje vsebine

Projekt Celovita obnova dela kulturnega spomenika državnega pomena Turjak – Grad Turjak (EŠD 790) vključuje rekonstrukcijo severnega trakta oziroma palacija, bastije in notranjega dvorišča, prizidavo lovskega doma, statično sanacijo konjušnice ter ureditev poti in zaščitnih ograj ter razvoj kulturno-turističnih storitev.

Vrednost projekta:  10.433.934,25 evra z DDV

Višina financiranja Evropske unije: 8.514.153,78 evra

Operativni cilji projekta:

  • rekonstrukcija še ne obnovljenega dela gradu Turjak (palacija oziroma severnega trakta, bastije in notranjega dvorišča) z ureditvijo za predvidene programske vsebine,
  • obnovitev in ureditev objektov v neposredni okolici gradu, in sicer lovskega doma, ruševin konjušnice in parka,
  • razvoj kulturno-turističnih storitev in produktov v obnovljenem kulturnem spomeniku ter njihova začetna promocija.

    Opis projekta

    Grad v občini Velike Lašče Turjak je krajinski poudarek na vzpetini nad Želimeljsko dolino na robu Ljubljanske kotline. Stoji na dvignjenem robu nad Ljubljanskim barjem, na vrhu razglednega pobočja. Nekdaj je bil eden izmed najmogočnejših in najbolj znamenitih gradov na Kranjskem. Slavo si je pridobil v bojih s Turki. Skozi zgodovino so bili lastniki gradu znana plemiška rodbina Auerspergi (Turjaški). Vrhunec njihove moči sovpada z obdobjem turških vpadov in obdobjem reformacije.

    Del gradu je bil obnovljen v letih od 2002 do 2006. V njem je predstavljeno srednjeveško obdobje in dogodki iz življenja družine Auersperg, razstavljeno je srednjeveško orožje in prikazani načini srednjeveškega vojskovanja. V gradu deluje srednjeveška krčma.

    Hotel s štirimi zvezdicami v severnem traktu – palaciju gradu Turjak bo zasnovan tako, da bodo prostori, ko ne bodo zasedeni, del muzejske predstavitve objekta. V nekdanji pristavi oziroma lovskem domu bodo urejne nastanitvene kapacitete nižje kategorije (s tremi zvezdicami); skupni prostori, vključno z recepcijo in zajtrkovalnico, so predvideni v severnem traktu. Nastanitve bodo namenjene nočitvam v sklopu kulturnih in izobraževalnih dejavnosti na gradu.

    V kleti bastije oziroma volovskega stolpa bo predstavljena vinska klet. V njej se bo lahko degustiralo lokalna vina, organiziralo druženja in dogodke manjšega obsega. V nadstropju bo večji dvovišinski prostor za razstave in druge kulturne dogodke (razstave umetniških del, literarni večeri).

    V ruševinah konjušnice, ki bo statično sanirana, bo umeščena nova kolesarnica oziroma prostor za shranjevanje rekvizitov. Grajsko dvorišče bo ob ugodnem vremenu omogočalo širitev dejavnosti iz gradu na dvorišče. Urejene parkovne površine oziroma terase, ki so neposredno ob gradu, bodo vsebinsko podprle programsko prenovo gradu.

    Projekt v okviru Načrta za okrevanje in odpornost financirata Republika Slovenija in Evropska unija – NextGenerationEU.