Evropska partnerstva za raziskave in inovacije
V letu 2023 je bil objavljen seznam kandidatov za partnerstva v okviru 2. strateškega načrta Obzorja Evropa (2025–2027).
Partnerstva za raziskave in inovacije so bila v evropsko krajino za raziskave in razvoj uvedena kot del širše strategije za razvoj Evropskega raziskovalnega prostora (ERA), katerega začetki segajo v obdobje Lizbonske strategije. Pred skoraj dvajsetimi leti so ta partnerstva začela delovati v obliki približno 4-letnih evropskih projektov ERA-NET in instrumentov, kot je European Joint Programme (EJP).
V te projekte so v sodelovanju z Evropsko komisijo vstopale zainteresirane države članice (ter tudi druge države), z namenom izboljšanja sodelovanja na področju raziskav in inovacij. Cilj teh partnerstev je bil premagati razdrobljenost in podvajanje prizadevanj na določenih raziskovalnih področjih.
S temi partnerstvi so sodelujoče države izvajale skupne javne transnacionalne razpise za raziskovalne projekte. Nacionalna sredstva, ki so jih zagotovile sodelujoče države, je Evropska komisija nadgradila z dodatnimi evropskimi sredstvi.
Uradne težnje po racionalizaciji in omejitvi naraščajočega števila partnerstev so se skozi čas uresničile z 9. Okvirnim programom za raziskave in inovacije Obzorje Evropa. V 1. strateškem načrtu Obzorja Evropa (2021–2024) je bilo uvedenih 49 partnerstev, medtem ko je bilo v 2. strateškem načrtu Obzorja Evropa (2025–2027) dodanih še 9 novih partnerstev. Trenutna partnerstva se delijo na tri tipe: soprogramirana partnerstva, sofinancirana partnerstva in institucionalizirana partnerstva.
Vozlišče znanja o partnerstvih
Vozlišče znanja o partnerstvih (angleško Partnership Knowledge Hub, PKH) predstavlja formalno strukturo za sodelovanje med Evropsko komisijo in organi, odgovornimi za nacionalno usklajevanje in sodelovanje v evropskih partnerstvih za raziskave in inovacije iz držav članic in pridruženih držav. Vloga te skupine je svetovanje Komisiji pri izvajanju procesa strateškega usklajevanja za evropska partnerstva na področju raziskav in inovacij (angleško R&I), ter zagotavljanje foruma za usklajevanje in sodelovanje z državami članicami in zainteresiranimi deležniki.
Za ta namen se vsako leto v mesecu decembru izvede 2-dnevni Deležniški forum za partnerstva. Ta dogodek združi celotno skupnost deležnikov za evropska partnerstva, kjer se razpravlja o političnih in praktičnih vidikih, povezanih z evropskimi partnerstvi. Forum prav tako zagotavlja prostor za mreženje, širjenje sodelovanja in izmenjavo izkušenj.
Slovenska imenovana delegata v PKH sta Petra Žagar (Sektor za znanost) in njen namestnik Sergej Možina (Stalno predstavništvo pri Evropski uniji v Bruslju).
Prehod iz Obzorja 2020 v Obzorje Evropa
Ena temeljnih sprememb pri prehodu v 9. okvirni program za raziskave in inovacije (9. OP) Obzorje Evropa je bila racionalizacija krajine evropskih partnerstev. Obsežna reforma in racionalizacija partnerstev je povzročila zmanjšanje števila partnerstev iz Obzorja 2020 (skupno 120 partnerstev) na 49 partnerstev v 1. strateškem načrtu Obzorja Evropa. V 2. strateškem načrtu Obzorja Evropa je bilo dodanih še 9 novih partnerstev.
V Obzorju Evropa obstajajo trije tipi evropskih partnerstev:
- CP - soprogramirana partnerstva: To so partnerstva med Evropsko komisijo in večinoma zasebnimi (včasih tudi javnimi) partnerji. Osnova za sodelovanje v teh partnerstvih je memorandum o sodelovanju, ki določa cilje partnerstva, zaveze obeh strani in strukturo upravljanja.
- CF - sofinancirana partnerstva: Ta partnerstva vključujejo države članice in pridružene države, z ministrstvi in agencijami, ki sofinancirajo znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost v jedru konzorcija.
- INST - Institucionalizirana partnerstva: Gre za partnerstva na področju raziskav in inovacij med Evropsko unijo, državami članicami EU in/ali industrijo. Ta partnerstva temeljijo na uredbi Sveta (člen 187) ali sklepu Evropskega parlamenta in Sveta (člen 185). Izvajajo jih posebne strukture - skupna podjetja, ki so ustvarjena v ta namen.
Vključenost Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije
Ministrstvo si prizadeva za večjo vključenost slovenskih raziskovalcev v Evropski raziskovalni prostor (ERA) ter učinkovitejše izkoriščanje njegovih instrumentov. Poleg tega krepi mreže strateškega večstranskega sodelovanja z uspešnimi svetovnimi gospodarstvi ter spodbuja odličnost in prepoznavnost slovenskih raziskovalcev na globalni ravni. Že vrsto let sodeluje v različnih javno-javnih partnerstvih iz preteklih okvirnih programov za raziskave in inovacije (ERA-NET, ERA-NET COFUND) in podpornih projektih (CSA) ter nadaljuje svojo zavezanost tudi v okviru sedanjega programa, Obzorje Evropa.
V letu 2025 načrtujemo vključitev v dve novi evropski partnerstvi iz 2. strateškega načrta Obzorja Evropa, sprejetega v začetku leta 2024, s področja surovin ter gozdov in gozdarstva.
Ministrstvo je trenutno partner v 13 različnih partnerstvih, ki pokrivajo raznolika raziskovalna področja, in sicer:
1) Partnerstva iz preteklih okvirnih programov, ki še potekajo:
- CHANSE – družboslovje in humanistika
- ERA-MIN 3 – mineralne surovine
- FLAG-ERA III– grafen in človeški možgani
- HERA – humanistika
- JPCOFUND2 – nevrodegenerativne bolezni
- M-ERA.NET 3 – napredni materiali
- QuantERA II – kvantne tehnologije
2) Partnerstva iz Obzorja Evropa
- Biodiversa+ – biodiverziteta
- EOSC – Evropski oblak odprte znanosti
- EuroHPC – visoko zmogljivostno računalništvo
- Innovative SMEs - mala in srednje velika podjetja
- SBEP – Sustainable Blue Economy – vzdržno modro gospodarstvo
- Posebna oblika partnerstva
- ForestValue2 – inovativno gozdno biogospodarstvo
Navodila za prijavitelje in upravičence
Ministrstvo sofinancira slovenske prijavitelje, izbrane na skupnih transnacionalnih javnih razpisih, v katere je vključeno, v skladu z naslednjimi navodili:
Navodila za prijavitelje in upravičence
Priloge:
- Nacionalna dokumentacija 2024
- Vsebinski načrt za celotno obdobje projekta
- Finančni načrt za celotno obdobje projekta 2024
- Osnutek obrazca za dodeljevanje državne pomoči s pravnimi dopolnitvami
- Obrazec za zeleno proračunsko načrtovanje 2024
- Osnutek vzorčne pogodbe 2024
- Obrazec 1a - Vsebinsko poročilo
- Obrazec 1b - Finančno poročilo 2024
- Izjava o porabi prostih raziskovalnih ur na projektu
- Obrazec 2a - Vsebinski načrt
- Obrazec 2b - Finančni načrt 2024
- Končno vsebinsko poročilo o izvajanju projekta
- Končno finančno poročilo projekta 2024
- Zahtevek za izplačilo 2024
- Osnutek časovnice za člane projektne skupine 2024